Domnule Busch, din august 2020 ați fost al doilea director general, alături de Dennis Martens, care a fondat compania în 2009. Ce v-a determinat să treceți de la agenție la o companie digitală precum Edel-Optics?
Michael Busch: Industria de optică este o industrie foarte tradițională și are încă un mare potențial de schimbare în comerțul electronic, ceea ce mă atrage cu adevărat. În ceea ce privește agenția, am fost întotdeauna doar consilierul – chiar în mijlocul tuturor și totuși doar lângă. Acum sunt un factor decisiv și sunt responsabil pentru propriile mele produse. Eu și Dennis suntem ca două piese potrivite ale puzzle-ului: El aduce cu el o mulțime de expertiză tehnologică și tehnică în domeniul opticii oftalmice, iar eu dezvolt strategii pentru a face Edel-Optics și mai bine cunoscut și și mai de succes.
Am lucrat deja pentru clienți din sectorul opticii în ultimii ani, dar am observat un lucru foarte clar și pozitiv la Edel-Optics: ochelarii nu sunt văzuți doar ca ajutoare vizuale, sunt o declarație de modă și Edel-Optics este mai la modă și mai atractiv la preț decât concurența.
Conceptul de retail Edel-Optics a primit deja mai multe premii. De ce soluția dvs. este atât de interesantă pentru industria de vânzare cu amănuntul?
Dennis Martens: Integrarea și extinderea sistematică a canalelor de vânzare sunt subiecte foarte discutate în retail. Aspectul special al afișării bunurilor virtuale sunt efectele de sinergie pe care le generăm din legătura noastră dintre vânzările online și offline. Clienții din magazin primesc cele mai bune din ambele lumi: selecție, funcții de căutare și prețuri de internet, dar în același timp serviciul și sfaturile unui magazin de opticieni.
Oferim clienților noștri posibilitatea de a se emancipa. Este așa: Majoritatea oamenilor depind de optician, trei din cinci clienți aleg ochelarii pe care opticianul i-a recomandat. Dar vizavi de noi există un client, care știe exact ce vrea. Transparența este cuvântul cheie, motiv pentru care la Edel-Optics are întotdeauna o perspectivă asupra întregii game, datorită integrării magazinului online, chiar și în comerțul cu amănuntul staționar.
Un alt punct: în calitate de comerciant cu amănuntul, putem gestiona logistica foarte eficient și putem reduce angajamentul de capital, deoarece utilizăm inventarul nostru de două ori. La aceasta se adaugă implementarea consecventă a conceptului cu iPad în centru. Dacă te uiți la el, poți vedea foarte repede că nu facem totul cu jumătate de inimă.
Română
English
Dansk
Svenska
Nederlands
Français
Magyar
polski
Österreich
Schweiz